7 пріоритетних напрямків для інноваторів в аграрному секторі України

7 priority areas for innovators in the agricultural sector

Сьогодні будь-який процес управління стає цифровим. Це надзвичайно важлива сфера для аграрного сектору.

Текст написаний у співавторстві з Кирилом Криволаповим, партнером компанії в області управлінського консалтингу CIVITTA.

В Україні був запроваджений акселератор для розробників технологічних рішень в галузі сільського господарства, а саме MHP Accelerator.

До запуску програми були проведені дослідження та висвітлені теми, які стосуються інновацій, що активно шукає бізнес. Так виник ТОП-7 пріоритетних напрямків.

Отже, що затребувано наразі?

1. Агробіотехнології

Рішення, що підвищують врожайність сільськогосподарських культур та продуктивність у галузі тваринництва.

Врожайність може бути підвищена, зокрема, за рахунок генетики та мікробіології ґрунту, інновацій у захисті рослин, зниження впливу шкідливих факторів, зменшення навантаження від пестицидів на рослини та ґрунт, виробництво органічних та мінеральних добрив. Це включає в себе створення нових продуктів на основі сільськогосподарської сировини, використовуючи біотопливні комплекси.

Що стосується тваринництва – створення нових кормових сумішей, контроль і діагностика захворювань, виробництво вітамінів, зниження людського фактору у виробництві – у пріоритеті.

2. Діджиталізація

Сьогодні люди намагаються оцифрувати будь-який управлінський процес. Для аграрного сектору це надзвичайно важливий напрям, тому що часто сільськогосподарські угіддя займають величезні площі, і керувати ними фізично важко. Digital-напрям в агробізнесі стосується як картографії, так і аналізу земельної території: розміри ділянок, структура ґрунтів, кількість опадів, попередні культури, історія обробки, звіти метеорології та багато іншого.

У тваринництві – це про збір, зберігання, обробку та аналіз даних як про цілі поголів’я, так і про кожну окрему тварину.

Завдяки таким платформам можна швидко приймати рішення і реагувати на негативні фактори. А також робити те, що в аграрній справі століттями було найбільшою проблемою – передбачувати.

3. Інновації в кінцевому продукті

Цей напрям найкраще ілюструється за допомогою конкретного випадку. У Голландії, серед іншого, в обробці використовуються інновації з метою максимального збереження корисних речовин. Наприклад, було розроблено технологію приготування їжі за допомогою імпульсних електричних полів (PEF). Це дуже швидка обробка при низьких температурах, що виступає альтернативою пастеризації для термочутливих продуктів.

4. Автоматизація промислового виробництва та процесів

Не тільки будинок може бути розумним – птахоферма також може бути розумною. Smart передбачає точне годування, контроль мікроклімату, збір інформації про здоров’я і рухливість птахів.

А smart-поля це такі, для яких добрива і засоби захисту рослин вводяться за допомогою дронів. Також вони використовують розумні зрошення та інші фантастичні речі.

5. Енергоефективність, «зелена» енергія та контроль відходів

Проблеми низької енергоефективності української економіки та контролю відходів в останні роки є дуже актуальними. Агробізнес є одним із небагатьох, який здатен не тільки споживати енергію, але й надавати ресурси для альтернативних джерел. З одного боку, ми хочемо використовувати традиційні енергетичні ресурси якомога економічніше, а з іншого боку, переробляти відходи виробництва в біотоплива, ретельно очищати оброблену воду, зменшувати викиди в атмосферу і впроваджувати найбільш екологічно чисті види упаковки.

Ісландія може служити яскравим прикладом. Інновації в цій країні диктуються двома факторами: великою кількістю води і відсутністю сонячного світла. Тому північна острівна держава розвиває культуру автоматизованих теплиць, які нагріваються за допомогою «зелених» технологій. Ісландці настільки віддані філософії сталого екологічного розвитку, що вони навіть створили ціле Міністерство промисловості та інновацій.

6. Онлайн-платформи

Цей пункт включає в себе аукціони, побудовані на блокчейн-технологіях та інтелектуальних контрактах, автоматизація митного оформлення та отримання дозволів, онлайн-аналіз та порівняння цін.

Окремим напрямком є автоматизований обмін ресурсами між контрагентами для запобігання накопиченню неліквідних.

7. Інновації в корпоративному управлінні

Ця область охоплює все, що пов’язано з цифровим перетворенням агробізнесу: управління персоналом, документообіг, фінансовий облік і аналіз, бухгалтерський облік, управлінська звітність, довідкові послуги. Взагалі, вся офісна рутина, яку потрібно перекласти на плечі штучного інтелекту.

Рішення для контролю за шахрайством та поліпшення безпеки завжди затребувані. Бажано, аби «боротьба» перетворювалася на прогноз, або ж знахідку на дуже ранній стадії.

Перераховані напрями є стратегічними, та MHP Accelerator також відкритий для ідей, які виходять за рамки.

На сьогодні аграрний сектор є провідним у всьому світі. Ми вважаємо, що Україна зобов’язана зайняти провідне місце на цьому ринку. Потенціал країни величезний. Все, що нам потрібно, це приєднання природних ресурсів до новітніх технологій та інноваційних людей