Юлія Порошенко: Agrohub відкриває інноваторам «блакитний океан» можливостей в агросекторі

Agrohub opens a ‘blue ocean’

Нещодавно співзасновники проекту Radar Tech Юлія Порошенко і Максим Бахматов разом з агрохолдингом «Миронівський Хлібопродукт» анонсували запуск акселератора аграрних інновацій. Він покликаний показати, що аграрна галузь, усупереч поширеним стереотипам, є флагманом в їх впровадженні. Адже традиційні способи ведення сільського господарства втрачають актуальність, а симбіоз IT і АПК стає не просто нормою, а невід’ємною частиною агробізнесу. До нього будуть відібрані близько 30 проектів, частина з яких пройдуть повноцінну акселерацію, а переможці зможуть втілювати в життя свої стартапи разом з МХП.

14 листопада Radar Tech, Agrohub і МХП офіційно оголосять про запуск проекту. Latifundist.com вдалося до заходу ексклюзивно поспілкуватися з Юлією Порошенко та з її допомогою дізнатися, як будуть відбиратися проекти-переможці, як зупинити «відтік аграрних мізків», а також розпитати про її досвід роботи в «Укрпромінвест-Агро» і чому Radar Tech підтримує саме «Миронівський Хлібопродукт».

Latifundist.com: Ви – засновник проекту Agrohub, як виникла ідея його створення?

Юлія Порошенко: Ідея Agrohub прийшла до мене два роки тому і в міру того, як я її розвивала, вона обростала однодумцями. Агросектор глобально дуже важливий. Зараз стоїть виклик – прогодувати населення планети, яке незмінно зростає. ООН прогнозує, що через 40 років нас стане 10 млрд. Україна має всі можливості для вирішення цього завдання: земля, погодні умови, традиції. Але відсутньою ланкою залишається недостатнє застосування технологій.

Я з цим зіткнулася, коли працювала над декількома агропроектами. Тоді ж прийшла ідея створити місце, яке б поєднувало агрогалузь з інноваціями та технологіями. Існує досить великий пласт талановитих інноваторів, для яких вкрай важливо мати майданчик, де би вони з перших вуст дізнавалися про проблематику галузі. Agrohub об’єднує бізнес, інноваторів, медіа, наукові установи, міжнародні організації та знаходить для них можливості, допомагаючи реалізовувати перспективні проекти.

Latifundist.com: На якому етапі зараз реалізація проекту?

Юлія Порошенко: Ми на початку шляху. Реалізуємо перший проект спільно з технологічним кластером Radar Tech та одним із лідерів агроіндустрії – компанією МХП. Це 7-місячна програма, яка, як я впевнена, збере десятки стартапів. Протягом програми ми будемо допомагати стартаперам втілювати ідеї на практиці й отримувати зворотній зв’язок. В даний момент закінчуємо дослідження пріоритетних завдань холдингу разом із консалтинговою компанією Civitta, складаємо так звану інноваційну повістку. Про її деталі та взагалі про програму ми будемо говорити на прес-конференції 14 листопада разом із представниками МХП і Radar Tech.

Latifundist.com: Якісь інші холдинги розглядалися в якості партнерів?

Юлія Порошенко: Багато хто висловив предметну зацікавленість у роботі з інноваторами в тій чи іншій формі, і ми готові підключати їх в подальшому. У нас не було якоїсь особливої ​​преференції. Ми не працюємо на одного клієнта, а, навпаки, зацікавлені в участі великої кількості компаній. Саме тоді буде максимальний ефект. До того ж, у нас планується великий проект, в якому будуть задіяні й інші агрокомпанії.

Latifundist.com: Після того, як ви анонсували запуск акселератора аграрних інновацій, відчули інтерес з боку стартаперів?

Юлія Порошенко: Так, ми щодня отримуємо листи з проханням тримати в курсі про розвиток проекту. Таких уже більше 50.

Latifundist.com: Переважає думка, що аграрний сектор досить консервативний і не дуже гнучкий. Чи помітили ви в агрокомпаній бажання розвиватися шляхом інновацій?

Юлія Порошенко: Дійсно, агросектор є досить консервативним. Але це не тільки в Україні, а й взагалі у світі. В американців є вираз, що у фермера в житті є 40 шансів. Мається на увазі, що за період своєї активної трудової діяльності він може зібрати в середньому 40 врожаїв. Звісно, ніхто не хоче ризикувати навіть одним із цих шансів. Але вони все одно використовують нові технології й експериментують.

За період мого спілкування і з фермерами, і з великими агрокорпораціями – всі висловили готовність пробувати нове. Багато хто просто не знає, що для низки їхніх проблем вже існують готові рішення, адже вони виникають щодня. Ось чому важливо створити платформу, на якій би ці рішення концентрувалися, а інформація про них поширювалася на весь сектор.

Latifundist.com: Ви хочете створити аграрний прототип Кремнієвої долини або ж це більше бізнес-інкубатор?

Юлія Порошенко: Коли я намагалася знайти визначення Agrohub, то натрапила на статтю Центру соціальних інновацій Стенфордського університету 2011 року. У ній описували таке явище, як «collective impact organization», організація колективного впливу. Це організація, яка об’єднує багатьох учасників для досягнення єдиної мети. Такою метою для нашого хабу є інтеграція інновацій в агросектор.

Це не тільки стартапи. В принципі, ми говоримо про будь-яких по-новаторськи мислячих професіоналів, які вже закріпилися в своїй сфері. Але для них ця сфера – red ocean, «червоний океан» (розвиток компанії у висококонкурентному середовищі при відсутності значущих відмінностей від конкурентів). Ми ж хочемо показати їм агросектор як якийсь blue ocean, «блакитний океан», де безліч різного роду завдань, багато можливостей для креативних ідей для реалізації потенціалу команди.

Одна справа – зібрати всі інноваційні рішення, а інша – координувати учасників проекту, займатися їх навчанням. Ми будемо акселерувати якісь рішення, тобто допомагати проекту вирости з більшою швидкістю, ніж якби він це робив сам. Потрібно надавати йому ресурси великих клієнтів, запускати пілотні проекти разом із ними, і так далі.

Latifundist.com: І все ж ттаки, чому саме «Миронівський Хлібопродукт»?

Юлія Порошенко: Важливо те, що ця компанія є вертикально-інтегрованим холдингом, у неї є цілий спектр напрямів, в яких можна інтегрувати інновації. Це і рослинництво, і тваринництво, і переробка. Величезний простір можливостей. Компанія дуже відкрита до змін, співробітники і керівництво підтримують нашу ідею, готові ділитися доступними можливостями і ресурсами, своєю експертизою.

Коли ми стали дивитися в бік аграрного ринку, то побачили безліч гравців. При цьому розуміли, що основні нововведення запроваджують прозорі, відкриті, публічні компанії. МХП є такою компанією. Ми запропонували наш проект, побачили гарний зворотний зв’язок і почали шукати пробні точки. І ось зараз це втілилося в унікальну конкурсну програму для стартапів, підприємців, інноваторів.

Але це не означає, що ми «консервуємося» тільки на цьому. Розуміємо, що зайшли на нову територію, і готові зараз розглядати різні напрямки. Тому найближчим часом ми презентуємо ринку новий проект, який, по суті, продовжить логіку даного проекту і трохи розширить її. Але про це зможемо говорити трохи пізніше.

Latifundist.com: Ви прораховували економіку середнього аграрного стартапу? Грубо кажучи, як він полегшує життя агробізнесу?

Юлія Порошенко: З розрахунками досить складно з багатьох причин. Перша – якість і кількість даних. Навіть порахувати витрату палива на 1 га у великому децентралізованому холдингу, де облік ведеться на місцях, зібрати всю інформацію, проаналізувати її та зробити якісь висновки – це величезна праця. Це велика проблема з точки зору оцінки результатів впровадження технологій.

Друга причина – велика кількість факторів, що впливають на результат. Наприклад, GPS-моніторинг використовують для економії палива. Якщо орати на 10 см глибше, то відразу збільшаться витрати. Часто не розумієш: чи вони збільшуються через те, що неправильно використовується техніка, або через те, що комбайнер, наприклад, злив пальне. Звичайно, ефект від впровадження агроінновацій значний, але точно його розрахувати складно.

Latifundist.com: Скільки плануєте відібрати стартапів?

Юлія Порошенко: Спочатку буде відібрано 30 проектів, хоча ми не можемо цього 100%-во передбачити. У нас це буде 3-й акселератор, і в попередніх двох ми не вгадували. Зазвичай тенденція в бік збільшення. Тобто плануємо відібрати 30, але беремо в результаті 35, тому що всі однаково гідні. У будь-якому випадку, приблизно 30 проектів пройде до півфіналу. Буде проведена преакселераційна програма, коли команди будуть отримувати фундаментальні знання. Після цього будуть відібрані 10 фіналістів, які пройдуть до основної 3-місячної програми. За результатами відбудеться нагородження.

Мені здається, що для будь-якої інноваційної команди головним призом стане отримання такого замовника, як МХП, й укладення з ним комерційного контракту на реалізацію своєї ідеї. Кожному стартапу на початковій стадії потрібно або фінансування, або перший клієнт, який зробить перший замовлення, і таким чином створить портфоліо.

Latifundist.com: Які критерії для відбору переможців?

Юлія Порошенко: Звичайно, є чіткі критерії, про них ми розповімо 14 листопада. Але буквально кількома з них можу поділитися. Велика частина успіху залежить від команди. Цілісність і згуртованість команди є важливим фактором. Також буде мати значення, наскільки опрацьована ідея. Це не ключовий критерій, але ми на це звертаємо увагу.

Latifundist.com: Чи розраховуєте, таким чином, зупинити «відтік мізків» з України?

Юлія Порошенко: Ми дійсно розкриваємо внутрішній ринок для талановитих людей. Сьогодні ми маємо величезний агросектор з його проблемами, завданнями і можливостями, та окремо IT-фахівців, інженерів та інших креативних людей. Між собою вони практично не стикаються. Наше завдання – створити між ними мости і допомогти перевести на технічну мову задачі агросектору. Це, в тому числі, допоможе людям реалізуватися в Україні.

Latifundist.com: Ви оцінювали українські стартапи, які успішно працюють у Канаді або США? У чому основна відмінність в можливостях стартапів?

Юлія Порошенко: Як мені розповідав керуючий партнер інвестфонду Aventures Capital Євген Сисоєв, якщо стартап має 10 контактів, то в Україні вони конвертуються в один продаж, а в західних країнах, в середньому, – у 3-5. На заході існує інноваційна культура, розуміння, навіщо це потрібно, люди мислять довгостроково. Наше завдання полягає в зміні культури ставлення до інновацій, у навчанні та просвіті. Завдання амбітне, але без цього, на жаль, «одружити» два світи не вдасться.

Latifundist.com: Агрохолдинги можуть виступити такими собі «криголамами змін», підтягнувши за собою малий і середній бізнес?

Юлія Порошенко: Починати з холдингів легше і логічніше. У них більше ресурсів для того, аби розпочати зміни, які пізніше торкнуться середнього і малого бізнесу. Наприклад, використання GPS для контролю палива, яке зараз повсюдно застосовується в агросекторі, вперше було випробувано у великих компаніях.

Latifundist.com: Під час відвідин командою Latifundist.com підприємств групи «Укрпромінвест- Агро», ми побачили тенденцію до активнішого впровадження сучасних технологій (контроль і облік даних, планшетизація агрономів і т.д). Ви якось брали в цьому участь?

Юлія Порошенко: Якийсь час я працювала з «Укрпромінвест-Агро» з впровадження інноваційних проектів. Там дійсно досить сильні професіонали, які відкриті до змін, постійно шукають нові рішення існуючих проблем й експериментують.

Latifundist.com: Розкажіть докладніше про проект Radar Tech.

Юлія Порошенко: Radar Tech – це кластер, який об’єднує галузеві акселератори. Як я вже казала, стартапам потрібно або фінансування, або доступ до першого клієнта. Ми вирішили піти іншим шляхом і працюємо з корпораціями. Найбільше значення для нас мають ментори. Вони працюють зі стартапами, розповідають про нюанси компанії, діляться експертизою, допомагають інтегрувати рішення в корпорацію. Для нас це вже 3-й акселератор, перші два були з компанією «Київстар». У першому акселераторі 4 з 10 компаній отримали комерційні контракти, у другому – 5.

Latifundist.com: Для чого особисто вам це все? І, до речі, наскільки вам близька тема IT?

Юлія Порошенко: Я за освітою – математик. Навчалася у фізмат ліцеї та в університеті вивчала математичні методи. Протягом 10 років працювала консультантом, моїм завданням було знаходити можливості і в подальшому допомагати компаніям їх реалізовувати. Спочатку я цим займалася в General Electric, потім в McKinsey. Коли я бачу таку кількість можливостей в українському агросекторі, дуже хочеться реалізувати великий і, я сподіваюся, успішний проект.

Костянтин Ткаченко, Наталія Білоусова, Latifundist.com